Sabancı Vakfı - 18. Türkiye Halk Dansları Yarısması


Tarih: 14 Mayıs 2010

Yer: Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi / İstanbul

Birinci: Kütahya Merkez Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü

İkinci: Küçükçekmece Belediyesi Yedirenk Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği

Üçüncü Ege Üniversitesi Türk Halk Dansları Topluluğu

“Türkiye’nin tüm renkleri buraya” sloganıyla yola çıkan Türkiye Halk Dansları Yarışması’na bu yıl 29 ilden 47 halk dansları ekibi başvuruda bulundu. Başvuruların tamamlanmasının ardından ön elemeler; Hatay, İzmir, İstanbul, Ankara ve Trabzon’da olmak üzere 5 farklı bölgede gerçekleştirildi.

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen 18. Halk Dansları Yarışması’nın finali ve ödül töreni Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Genel Müdürü Hüsnü Paçacıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşenur İslam ve seçkin davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.

Düzenlendiği 1994 yılından bu yana halk dansları alanında Türkiye’deki en önemli yarışma olarak nitelendirilen Türkiye Halk Dansları Yarışması final gecesinde davetliler halk danslarının en seçkin örneklerini izlemenin ayrıcalığını yaşadı.

Yıllardır Türkiye’nin dört bir yanında gösterdiği faaliyetler ve bıraktığı kalıcı eserlerle eğitime, sosyal ve kültürel değerlerin korunmasına katkıda bulunan Sabancı Vakfı'nın verdiği destek ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliği ile gerçekleştirilen gece, finale kalan 5 grup güzel dansları ile davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmacılar arasından Türkiye’nin en iyi halk dansları grupları seçildi.

Final gecesinde konuşma yapan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “18 yıldır, sahip olduğumuz eşsiz kültürel zenginliği yaşatmak için gençlerimizin gösterdiği çabaya destek veriyoruz. Halk dansları, kültürümüzün, ortak duygularımızın, düşüncelerimizin, en güzel yansıması. Omuz omuza, kol kola oynanan halk oyunları, beraber hareket etmeyi, paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğretiyor” dedi.

Yarışmanın daha katılımcı olması, tüm Türkiye’ye yayılması için iki yıl önce Kültür Bakanlığı ile yarışmayı yeniden tasarladıklarını belirten Sabancı, 2009 yılından itibaren, “Türkiye’nin bütün renkleri buraya” sloganıyla Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ve bölgelerinde aynı heyecanın yaşanmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Doç. Dr. Ayşenur İslam yaptığı konuşmada Türkiye Halk Dansları Yarışması’nın, hem Sabancı Vakfı’nın hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gurur duyarak düzenlediği bir yarışma olduğunu ifade ederek “Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Türk kültürünün sonraki nesillere aktarılmasında, yaşatılmasında ve tanıtılmasında görevlendirilmiş bir kurum. Biz bu görevi zevkle ve şevkle yerine getiriyoruz. Bu görevi yerine getirirken, yanımızda sağlam ve harikulade yol arkadaşımız var. Sabancı Vakfı’na 17 yıllık yol arkadaşlığı ve bundan sonraki yol arkadaşlığımız için teşekkür ediyorum. Bu ortaklığı genişleterek sürdürmeyi diliyoruz” dedi.

Final gecesi geçen yılın birincisi olan İzmir Çiğli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Grubu’nun yaptığı gösteri ile başladı. Koreografisi özel olarak final gecesi için hazırlanan gösteride şaman dansı ile Mevlevi semah figürleri izleyicilerden büyük alkış aldı. Ardından finale kalan 5 grup sırayla gösterilerini sundular. Yöresel dansçılar sahnede bütün hünerlerini sergileyerek yarışırken seyircilerin arasında bulunan jüri üyeleri de dansçıları değerlendirdi.

Gecenin sürprizi olarak sahne alan Sümer Ezgü “Anadolu’dan Geldik” şarkısı ile tüm davetlilerin haklı beğenisini kazandı. Bütün dans gruplarının şarkıya eşlik etmesi ve Sümer Ezgü’nün halk oyunlarından kısa performanslar sunması salondaki izleyenlerin coşkusunu artırdı.

Dans gösterileri öncesinde ve sonrasında İstanbul Modern Folk Müziği Topluluğu konser verdi. Topluluğa, bağlama sanatçısı Ahmet Koç ve klarnet virtüözü Serkan Çağrı da törene ses, müzik ve enstrümanları ile eşlik ettiler.Yorum Yap